wtorek, 4 września 2012

Sauny fińskie - od czego zacząć?

Sauny fińskie 

- jak przygotować miejsce pod saunę.

Istotną rzeczą, gdy planujemy miejsce pod saunę, jest właściwe przygotowanie miejsca pod jej umieszczenie. Idealną sprawą jest już przewidywanie sauny naa etapie budowy domu. Wtedy mamy nieograniczone możliwości, zarówno z wybraniem miejsca, jak również wykonaniem potrzebnych prac. Ale jeśli planujemy sauny fińskie w już istniejących domach, nie wymusza to zbyt wielu nakładów finansowych.
Najważniejszym elementem potrzebnym do przyłączenia sauny jest zasilanie elektryczne. Idealnie jest, gdy w pomieszczeniu w którym planujemy zbudować saunę jest zasilanie trójfazowe 400V. Jest to optymalna wersja zasilania. Sauny o mniejszej kubaturze możemy zasilić napięciem 230V, mowa tu o piecach o mocy do 3 kW. Dotyczy więc to naprawdę niewielkich objętościowo saun. Najczęściej w saunach domowych stosujemy przewód 5x2,5 mm2 oraz zabezpieczenia 3x25A. W naszym przypadku wystarczy pozostawienie przewodu o długości około 3m, bez żanych zakończeń. Oświetlenie sauny rozwiązujemy z tego samego przewodu.
 
Kolejną istotną rzeczą jest przygotowanie podłogi. W swoim przypadku proponujemy naszym Klientom, aby na podłodze znajdowały się kafelki lub inne podłoża o charakterystyce zbliżonej do ceramiki. W naszych saunach nie budujemy podłogi. Z własnego doświadczenia wiem, że takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla użytkownika sauny. Pozwala to w łatwiejszym utrzymaniu czystości oraz unikamy dzięki temu zabrudzeń podłogi drewnianej, która po pewnym czasie użytkowania sauny nie wygląda najczęściej zbyt estetycznie. W naszym przypadku na części komunikacyjnej wkładamy drewniany podest, który można łatwo wyciągnąć na zewnątrz sauny.
 
Bardzo ważną rzeczą w pomieszczeniu, w którym planujemy sauny fińskie jest wentylacja. W pomieszczeniu sauny powinien znajdować się otwór wentylacyjny powyżej wysokości 2,00-2,10 m, czyli powyżej wysokości sauny. Sauny nie podłączamy bezpośrednio do wentylacji.
 
Sauny fińskie nie wymagają podłączenia wody. Również nie zaleca się wykonywania kratki sciekowej pod sauną, gdyż powoduje to zasysanie nieprzyjemnych zapachów w trakcie jej pracy.

Spełnienie tych niewielkich wymogów pozwala nam na zbudowanie własnej sauny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz